Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi, gereken tüm eğitimlerini tamamlamış uzmanlar aracılığıyla, kişinin ruhsal rahatsızlıklarını veya sorunlarını çözmeye yarayan, bireyin kendisini keşfetmesini sağlayan, kendisi ve diğerleriyle ilgili karmaşalarını çözümlemeye destek olan bir süreçtir.

Psikoterapi, sizlere hayatınızda olan sıkıntılarla ilgili iç görü kazandırır. Olayları kendi içinizde tekrar keşfetmenizi sağlar. İstemediğiniz, kendinizde memnun olmadığınız davranışlarınız veya düşünceleriniz için size yardımcı olmayı amaçlar ve bununla beraber motivasyonunuzu arttırır. Sizi başladığınız içsel yolculukta asla yalnız bırakmaz size her zaman eşlik eder.

Kimlerden Psikoterapi Alınır? Arkadaştan Psikolog olur mu?

Arkadaşlarımız hiçbir zaman psikoloğumuz değildir, hatta yakınımızda olan aile bireylerimiz, komşularımız da…

Çünkü danışan ve psikoterapist arasında etik kurallara uyan, profesyonel bir ilişki olmalıdır. Bu ilişki, bir arkadaşlık ilişkisi boyutunda değil, tedavi edici boyuttadır. Bu süreçte sizlerin istekleri doğrultusunda öncelikle; hedefleriniz belirlenir, kendinizde veya hayatınızda değiştirmek istediğiniz, rahatsız olduğunuz şeyler konuşulur, sizi memnun etmeyen, mutsuz eden durumlar hakkında sizlere profesyonel destek veren kişi gerçek bir psikolog ya da ruh sağlığı alanında uzmanlığını almış bireyler olmalıdır. Arkadaşınız ise, yeri geldiğinde sizi eleştirir, hayatınız hakkında yorumlar yapar, sizi her zaman yaşadığınız her duyguyla kabullenmeyebilir ve durumları anlamlandıramayabilir.

Psikologlarla yapılan psikoterapi de ise, terapist sizi yönlendirmez, hayatınız hakkında yorum yapmaz ve sizin içinde bulunduğunuz her çatışmada koşulsuz şartsız size psikolojik destek veren kişidir.

SENA ATALAR
Psikolog/Aile Danışmanı