ERGEN DANIŞMANLIĞI

ERGEN DANIŞMANLIĞI

Ergenlik, çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemidir. Bu dönemde ergende,sosyal,fiziksel,psikolojik ve bilişsel  yönden bireyde değişimler meydana gelebilir.  Bunların değişimlerin sonucu olarak ergenler; aile içinde, arkadaşlık ilişkilerinde ve okul hayatlarında zorluklar yaşayabilirler. Örneğin; çevre ve arkadaşlarıyla uyum sorunları, aile ve arkadaşlarla iletişim sorunları, öfke kontrol zorlukları, bağımlılık, kendine zarar verici davranışlar, sınav kaygısı gibi zorluklar ergenin hayatında görülebilir.

Ergenlere yönelik psikolojik destek sürecinde hedeflenen sonuç; aile içi iletişimde ergenin yaşadığı problemleri anlamak, ergenin birey olma sürecine ve kendini keşfetme sürecinde ona destek olmak ve içinde dönemin getirdiği duygusal ve fiziksel değişikliklerle daha etkili bir şekilde başa çıkabilmesini sağlamaktır.

Ergen danışmanlığında genel olarak; aile içi iletişim,sınav kaygısı,öfke nöbetleri,alkol veya madde bağımlılığı,arkadaş ilişkilerinde ki sorunlar,meslek seçimleri,depresyon /mutsuzluk çalışılmaktadır.

Sena ATALAR