ÇOCUK DANIŞMANLIĞI

ÇOCUK DANIŞMANLIĞI

Çocuk Danışmanlığı çocuğun bireysel gelişimin yaş gruplarına oranla uygun ilerleyip ilerlemediğinin tespit edilmesi ve çocukta oluşan davranışsal ve duygusal sorunların öne geçilmesini sağlayan danışmanlık hizmetidir. Çocuk danışmanlığı,danışan ve çocuk arasında birebir yönetilir ve bu şekilde devam eder.

Gerektiğinde aile ve  okul ile beraber işbirliği içerisinde devam ettirilebilir. Bunun nedeni; ailenin çocuğunun  yaşadığı süreci daha iyi anlaması ve çözüm odaklı olabilmesi konusunda nasıl davranması gerektiği,bu süreçte nasıl bir yol izlenmesi  gibi konuların aileye kazandırılmasına yarayan bir danışmanlık hizmetidir. Aynı durum okul  içinde geçerli olabilir.

Çocuk danışmanlığının yetişkin danışmanlığından farkı; çocuklar aile bireylerinin istekleri doğrultusunda aileyle beraber bir uzmana getirilirler ve kendi yaşadığı problemi uzmana direk anlatamayabilirler. Bu sebepten ötürü,çocukla iletişimi güçlü tutmak ve çocuğun güvenini kazanmak önemlidir.

Çocuk danışmanlığında genel olarak, ağlama nöbetleri,uyku problemleri,tuvalet eğitimi,yalan söyleme,kardeş kıskançlığı,içe kapanıklık,boşanma sürecinde çocuk danışmanlığı verilen hizmetlerimizdendir.

 

Sena ATALAR