Bazen Maruz Kaldığımız, Bazen Maruz Bıraktığımız Flört Şiddeti

Şüphesiz ki şiddetin hiçbir çeşidi kabul edilebilir değildir. Kimse şiddete uğramayı ne olursa olsun hak etmez ve şiddet uygulamanın geçerli bir nedeni olamaz. Sosyal ağlardan, haber kanallarından, bezen acil servislerdeki tanıdıklarımızdan, bazen polis tanıdıklarımızdan sıkça duyuyoruz şiddet haberlerini. Bedensel uğranan şiddet mi daha büyük izler bırakır yoksa psikolojik şiddet mi. Morluklarınızı kapatabilirsiniz görünen yara izlerini saklayabilirsiniz fakat ruhunuz şiddete maruz kalmışsa işte o zaman kapatması daha zorlayıcı ve uzun süreçler alabilir. Fiziksel şiddete maruz kalırken beraberinde psikolojik şiddete de maruz kalmış oluyorsunuz.

Seviyorum adı altında birbirimize sahip olmaya çalışıyoruz. İlişki yürütülmek adı altında bir taraf diğer tarafın üzerinde baskı ile hakimiyet kurmaya çalışıyor. Sosyal açıdan, psikolojik açıdan, cinsel açıdan baskın olmaya çalışıyor ve bunun üzerini de çünkü seni çok seviyorum ile kapatılıyor. Kuşkusuz aşk güçlü bir duygu ve aşık olmak yarı şizofreni halidir. Aşkın gözü kör ,kulağı sağır dedikleri gerçekten doğru. Aşkı en yoğun yaşadığınız zamanlarda size uygulanan şiddeti bazen göremeyebilirsiniz. Partnerinizden duyduğunuz cümlelerin alt metnini görmek istemezsiniz. Sizce de aşık olmak, ilişki yaşamak kendi benliğinizden vazgeçmek mi?

İlişkinizde; ben buyum değişmem. Benim kurallarıma göre ilişkiyi yürütürüm. Ben baskın bir karakterim adı altında sadece sizin söz hakkınız olması için uğraşıyorsanız üzgünüm ama şuan bir zorbasınız. İlişkinizde partnerinize flört şiddeti uyguluyorsunuz. Ya da ilişkide hep verici olan taraf benim, nereye gideceğime karışır. Ne giydiğime karışır. Arkadaşlık ilişkilerime dahi karışır. Kendimi sürekli gergin baskı altında hissediyorum diyorsanız işte o zaman da flört şiddetine maruz kalan taraftasınız demektir. Oysa sağlıklı bir ilişkide olması gereken karşılıklı saygı, sevgi özveri ve sadakat. Kendi benliklerinizi koruyarak ortak bir payda da buluşabilmek gerekir. Yaşadığınız ilişki fotoğraf karesi ise geriye çekilip uzaktan tüm fotoğrafa bakmaya çalışın. Bazen her şey yolunda gittiğini düşünürken karşı taraf için aynı şey geçerli olmayabilir. İlişkinizde sen dili yerine ben dili oluşturmaya çalışın. Ben dilini kullandığınız zaman daha anlaşılır olursunuz, kendinizi ifade edebilmiş olursunuz ve karşı taraf farkında olmadan uyguladığı şiddetin farkına varmasında yardımcı olursunuz.

Unutmamak gerekir ki şiddetin cinsiyeti yoktur. Şiddete boyun eğdiğiniz, tolerans gösterdiğiniz her saniye şiddete daha açık hale gelir ve uğradınız şiddetin bir üst dozunu kabul etmiş oluyorsunuz.

UZM.KLİNİK PSK. HANDE AHISKALI